Colosseum
roma-szevedely.uw.hu 2006.01.21. 17:17
Az rk Vros egyik jelkpe a hatalmas Amphitheatrum Flavium, vagyis a Colosseum. Ezt a nevet a kzpkorban kapta Nr csszr monumentlis (colossus), 30 mteres szobrrl, mely mellette llt. Vespasianus kezdte el pttetni i.sz. 69-ben a Domus Aurea (Aranyhz) parkjhoz tartoz mestersges t helyn. Fia s utda Titus avatta fel i.sz. 80-ban, szertartsos nnepsg keretben. 100 napon t, 5000 vadllat lemszrlsval nnepeltk az ellipszis alak arna ltrejttt. A hely elsdlegesen a gladitorharcok s ms jtkoknak (sznlelt vadszat vadllatokra) adott otthont.A rendkvl sszeren megtervezett ptmny becslsek szerint 50-55 ezer ember befogadsra volt alkalmas, a zavartalan radatukat pedig 80 bejrat biztostotta.
A bels lpcsk s folyosk rendszere keresztl-kasul thatja az plet tmegt. A hatalmas rom belsejben jrva az egymssal tszvod, egymst fokoz tr- s tmeghatsok vratlanul kitrul tvlathatsokkal vltakoznak. Mrhetetlen erk kzdelmt rezzk az anyagban, s a terek felszabdalsa, a tvlatok temes osztsa kvetkeztben ltszlag mg meg is nvekszik az plet. Ezrt nincs is rtelme a Colosseum mreteit adatszeruen elsorolni. A puszta mretek nmagukban semmit sem mondanak.A kolosszlis formk tnyleges hatsa a dnt, klnsen, ha mgttk a tartalmat keressk. A Colosseum klso rszt ngy, 50 mter magas, desvizi mszkbl (travertinbl), tufbl s tglbl emelt krfal alkotta. A hrom els gyrt floszlopokkal tagolt rkdsorok alkottk.
Az emeleteket a boltves rkdsorokon eltro oszloprenddel jelltk: a fldszintet dr, az elso szintet in, a harmadikat korinthoszi oszlopok dsztik. A legfelso szintet – amelynek ma mr csak az szaki rszt tekinthetjk meg- korinthoszi falpillrek tagoltk, ezek 80 rszre osztottk a krfalat, s minden msodikon ablak ttongott. A legfelso emeleten elhelyezett konzolok s talpkvek azokat a hatalmas rudakat tartottk, melyek segtsgvel az amphitheatrum arnjt ponyvval fedtk be. Ezzel vdtk a kznsg a naptl s estl. A Colosseum krl ma is lthat alacsony koszlopokhoz erstettk azokat a kteleket, melyekkel a ponyvt fesztettk ki. A Colosseum belsejben az eredeti lsek s a padlzat nagy rsze i.sz. 217-ben, egy hatalmas tzvszben megsemmislt. Ezt kveten tovbbi elemi krok tovbb rongltk llagt. 1320-ra a dli rsze teljesen leomlott, kveit ms, jabb pletek ptsre elhordtk (pl: Palazzo Venezia, Palazzo Barberini). Az arna fobejratait a hosszanti tengely kt vgpontjn alaktottk ki.
Az els nyugati kapun t lptek sznre a gladitorok, a msikon t vittk ki az elesetteket. Az llatokat gy lptettk sznre, hogy megjelensk minl nagyobb meglepets legyen a nzk szmra. Rejtett ajtkat hasznltak, a ketreceket pedig hatalmas csigk segtsgvel juttattk fel a porondra a fld alatti harmadik szintrl. A gladitorjtkokat legeloszr Brutus Pero temetse alkalmbl rendeztk meg, ezutn terjedt el s egyre nagyobb mreteket lttt. A nzket rang s nem szerint szigoran elklntettk egymstl. A legals szinten kln pholya volt a csszrnak s a Vesta szzeknek. Mellettk szles emelvnyen foglaltak helyet a szentorok s a papsg. Flttk ltek a gazdag patrciusok, majd felettk llva tombolt a kznsges rmai polgr (plebejus). Legfelso szintjn pedig a nk, a rabszolgk s a szegnyek. Bizonyos csoportokat teljesen kirekesztettek a nzk kzl (srskat, sznszeket, visszavonult gladitorokat). Kln tisztsgvisel (dezigntor) vigyzott a helyfoglals rendjre. Ha a sebeslt gladitor a fldre kerlt, lete vagy halla fell a csszr s a np dnttt. Krhette a kegyelmet, bal keze egyik ujjnak felemelsvel. A jl ismert lefel mutat hvelykujj hallt, a hallbntets felfggesztst zsebkendolengets jelezte. A sebesltnek gyakran a tmeg dntse ellenre is megadtk a kegyelemdfst, s azt, aki hallottnak tettette magt, izz vasakkal szurkltk.
S mg az idegent, a hvek ezreit elssorban a vallsos htat vonzotta Rmba, a vros szimbluma mgis a Colosseum volt. gy szletett egy angolszsz szerzetes, Beda hres mondsa: „Amg a Colosseum ll, Rma is llni fog, amikor ledl, Rma is elpusztul. S ha Rma pusztul, a vilg is elenyszik."
t fantasztikus panormakpen lehet gynyrkdni a Colosseumban.
(Helma)
|